Architektura Mieszkaniowa

Botkyrka – summer house

Przepięknie zlokalizowana działka na terenie archipelagu sztokholmskiego w szwedzkiej gminie Botkyrka znajduje się na samym końcu cypla, skąd rozpościera się szeroki widok na morze i przeciwległy ląd. Działka znajduje się na terenie osiedla domków letniskowych i jest objęta lokalnymi wytycznymi projektowymi, których zapisy niezwykle szczegółowo określają charakter zabudowy.

Rada osiedla za wszelką cenę chciała zachować letniskowy charakter okolicy, przez co całkowicie wykluczyła zabudowę o większych kubaturach. I tak zgodnie z wytycznymi na terenie można zbudować łącznie 4 obiekty o maksymalnych powierzchniach zabudowy 40 m2 (z możliwością rozbudowy do maksymalnie 55 m2), 25 m2, 20 m2 oraz 15 m2. Dodatkowo zostały określone maksymalne wysokości kalenic i okapów dla każdego z budynków.

Nasz projekt poprzedziliśmy różnymi analizami obejmującymi analizę nasłonecznienia i zacienienia działki (niezwykle ważną w surowym klimacie Szwecji), analizę kierunku dominujących wiatrów oraz analizy widokowe i funkcjonalne. Dzięki dogłębnej analizie problemu, otrzymaliśmy optymalny układ budynków, które następnie musieliśmy tak zaprojektować aby w stu procentach wykorzystać niewielką powierzchnię zabudowy i zapewnić maksymalną liczbę miejsc noclegowych.

Całe założenie składa się z głównego domu o powierzchni 55 m2, który mieści na parterze salon z jadalnią i kuchnią oraz sypialnię z łazienką, a na piętrze trzy dwuosobowe sypialnie. Budynek jest zlokalizowany w najwyższej części działki skąd rozpościera się piękny widok na morze. Bezpośrednio z salonu znajduje się wyjście na taras z basenem oraz taras z kuchnią zewnętrzną i wielki stołem. Nieco poniżej głównego domu znajdują się dwa kolejne budynki – jeden pełni funkcję stricte noclegową i mieści dwa pokoje dostępne bezpośrednio z zewnątrz – każdy z dwoma pojedynczymi łóżkami; a drugi jest niezależnym domkiem gościnnym z własną łazienką, kuchnią, salonem i podwójnym łóżkiem na antresoli oraz prywatnym tarasem widokowym.

Dodatkowo zlokalizowaliśmy w tym budynku wc dostępne z zewnątrz. W tej części, z uwagi na dużą prywatność umieściliśmy również jacuzzi zewnętrzne. Lekko na uboczu w stosunku do pozostałych obiektów znajduje się jednoprzestrzenny domek z dużym podwójnym łóżkiem i szafą oraz wielkim rozsuwanym oknem – to miejsce do relaksu po kąpieli w basenie lub jacuzzi zewnętrznym. Budynek ten może również pełnić funkcję domku gościnnego w razie zaistnienia potrzeby. Wszystkie budynki są połączone rozległym tarasem, który z uwagi na różnice poziomów dzieli się na mniejsze półprywatne tarasy.