Architektura Mieszkaniowa

Dom kryty łupkiem

Dom kryty łupkiem jest zlokalizowany w Warszawie w otoczeniu lasu i gęstej zieleni, w sąsiedztwie kilku domów. Inwestorzy pragnęli nowoczesnej architektury, która jednocześnie wpisze się w naturalny charakter otoczenia i zapewni im prywatność.

Układ drogowy z trzech stron działki nie sprzyjał tej ostatniej wytycznej, stąd pojawił się pomysł stworzenia budynku w kształcie litery „U” z wewnętrznym osłoniętym patiem wychodzącym na naturalny staw.

Bryła budynku składa się z dwóch elementów – głównej części o archetypowym kształcie wiejskiego domu z dachem spadzistym oraz dostawionych do niej nowoczesnych prostych brył z dachami płaskimi. Aby podkreślić wagę części z dachem spadzistym, zaproponowaliśmy użycie tego samego materiału na pokrycie dachu oraz elewacji w postaci grafitowego łupka. Piękno tego materiału tkwi w jego naturalnym charakterze, fakturze, głębi koloru, który potrafi się zmieniać w zależności od pór roku, warunków klimatycznych oraz nasłonecznienia. Dzięki zastosowaniu tego samego materiału na dachach i elewacji mogliśmy całkowicie zrezygnować z okapów i rynien, upraszczając kształt budynku do maksimum.

Duże przeszklenia na parterze oraz liczne okna dachowe wprowadzają do wnętrza naturalne światło i zapewniają widok na otaczającą przyrodę niemalże z każdego miejsca wewnątrz domu.