Architektura Mieszkaniowa

Dom na działce 10m

Projektując dom 10m, stanęliśmy przed niełatwym zadaniem usytuowania domu jednorodzinnego z basenem wewnętrznym, na małej i bardzo wąskiej, bo zaledwie 10-metrowej działce.

Kluczowym problemem projektowym jest takie zlokalizowanie budynku, aby był on odpowiednio doświetlony, funkcjonalny i aby komunikacja nie zajmowała większości powierzchni domu.

Postanowiliśmy przekuć wszystkie ograniczenia wynikające z przepisów na plusy.

 

Projektowany budynek ustawiliśmy w północnej granicy działki, pozostawiając 1,5m pas zieleni od strony południa. Dodatkowo, postanowiliśmy rozrzeźbić budynek, aby powstały wewnętrzne patia, z oknami zlokalizowanymi na ścianach zwróconych do siebie (nie w stronę granicy działki). Taki zabieg z jednej strony umożliwił doświetlenie pomieszczeń znajdujących się bliżej niż 4m od granicy działki, a z drugiej pozwolił optycznie skrócić komunikację wewnętrzną, otwierając widoki na patia i zieleń.

Postanowiliśmy przekuć wszystkie ograniczenia wynikające z przepisów na plusy.

Z uwagi na podłużny układ domu kluczowy był również podział funkcjonalny i odpowiednie strefowanie. Od wejścia zlokalizowaliśmy wszystkie pomieszczenia techniczne, w tym garaż i kotłownię. Następnie w samym środku znalazła się dobrze doświetlona strefa dzienna z salonem, kuchnią, jadalnią i małym gabinetem. Na samym końcu działki zaprojektowaliśmy żadziej użytkowany basen z pomieszczeniami dodatkowymi.

Piętro budynku pełni funkcję całkowicie prywatną – mieści sypialnie, łazienki oraz pralnię. Sypialnie poza normalnymi oknami, zostały dodatkowow doświetlone oknami dachowymi.

Ponieważ piętro jest znacznie mniejsze od parteru, na części dachu zaprojektowaliśmy taras dostęny z sypialni oraz dach zielony, który poza walorami estetycznymi zwiększa powierzchnię biologicznie czynną działki.