Architektura Mieszkaniowa

Dom pn – pd

Projekt domu pn-pd to przykład kolejnej przebudowy budynku mieszkalnego realizowanej przez Libido Architekci. Trafili do nas Klienci pragnący poprawić komfort swojego mieszkania. Jako główne problemy wskazali:

  • złą lokalizację budynku na działce w cieniu lasu, co skutkowało wiecznie zacienionym, chłodnym i wilgotnym domem oraz nieatrakcyjnym tarasem, którego lokalizacja również pozostawiała wiele do życzenia
  • małymi oknami o ekspozycji głównie północnej wprowadzającymi niewiele światła do wnętrza domu
  • zamkniętym na otoczenie układem funkcjonalnym, niedostosowanym do aktualnych potrzeb Klientów

Postanowili więc dokupić sąsiednie działki i rozbudować istniejący dom.

Nowe wytyczne projektowe stawiały za cel główny maksymalne widokowe otwarcie budynku na otoczenie, potraktowanie tarasów jako integralnej części domu, a także na nowo zdefiniowanie układu funkcjonalnego odpowiadającego rodzinie 2 + 2.

Zaproponowany przez nas projekt uwzględniał rozbudowę domu w kierunku doświetlonej części działki. Przede wszystkim uporządkowaliśmy strefowanie wewnątrz, zapewniając komfort wszystkim mieszkańcom. Dodatkowo zrezygnowaliśmy z mało ustawnego poddasza, projektując rozłożysty dom parterowy.

Postanowiliśmy zaprojektować dwa tarasy (północny i południowy) zapewniające komfort zarówno zimą, jak i latem. Taras południowy miałby być wykorzystywany głównie w dni chłodniejsze, od jesieni do wiosny, kiedy słońca jest odpowiednio mniej. Natomiast zacieniony taras północny sprawdzałby się w upalne letnie dni, kiedy ekspozycja słoneczna jest zdecydowanie większa.

Staraliśmy się maksymalnie przeszklić budynek, tak aby stał się w niektórych miejscach transparentny, ponieważ domownicy bardzo dużo czasu spędzają w ogrodzie.