Architektura Mieszkaniowa

Dom po przekątnej

Projekt „domu po przekątnej” powstał na dość wąskiej i długiej działce. Początkowo miał to być dom piętrowy, natomiast po przeanalizowaniu potrzeb inwestorów postanowiliśmy zaprojektować dom parterowy, bez potencjalnych barier komunikacyjnych.

Zlokalizowana centralnie, główna bryła budynku jest jako jedyna przykryta dachem dwuspadowym o niestandardowym układzie kalenicy, biegnącej po przekątnej. Bryła ta wyróżnia się wysokością oraz ciemnym kolorem klinkieru elewacyjnego. Mieści ona całą funkcję dzienną wraz z kuchnią i jadalnią oraz pokojem gościnnym. Jednoprzestrzenność strefy dziennej została podkreślona poprzez wysokość pomieszczenia otwartą aż do więźby dachowej oraz liczne przeszklenia.

 

Budynek składa się z trzech przenikających się brył, które odzwierciedlają podział funkcjonalny wnętrza.

Pozostałe dwie bryły wyróżniają się za to jasną elewacją i jednokondygnacyjną wysokością. Mieszczą całą strefę prywatną wraz sypialniami, łazienkami, garderobami i gabinetem oraz strefę techniczną z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi.

Taras zewnętrzny biegnie wzdłuż prawie całego budynku, zmieniając swoje przeznaczenie w zależności od lokalizacji. Stół zewnętrzny zlokalizowaliśmy w małym patio i zaprojektowaliśmy tam niewielką kuchnię zewnętrzną schowaną za składanymi drzwiami. Od frontu zaprojektowaliśmy na całej szerokości okna podświetlone oczko wodne, które wieczorem będzie dawało piękne refleksy na suficie w strefie dziennej.