Architektura Mieszkaniowa

Dom w lesie

Zaprojektowany przez nas dom jest zlokalizowany na bardzo zadrzewionej działce o charakterze leśnym. Dlatego bardzo zależało nam na takim zagospodarowaniu terenu, które umożliwi utrzymanie jak największej ilości naturalnego drzewostanu.

Zapisy planu miejscowego narzuciły dach dwuspadowy, który postanowiliśmy niestandardowo zinterpretować. Szukaliśmy bryły nowoczesnej, ale równocześnie swojskiej, takiej która częściowo wtopi się w naturalny krajobraz. Duży nacisk położyliśmy na skalę budynku, chcieliśmy aby dom był podzielony na mniejsze bryły, przez co nie przytłaczałby formą. Postanowiliśmy zaprojektować dach pogrążony, który umożliwił nam uzyskanie przyjaznej dla oka formy, spójnej z otoczeniem, a jednocześnie całkowicie odmiennej od archetypowego domu z dwuspadowym dachem.

Kolejnym bardzo istotnym elementem była elewacja. Szukając lokalnych inspiracji natknęliśmy się na stary drewniany kościół w Dobroniu, który urzekł nas prostą drewnianą elewacją. Postanowiliśmy więc przenieść charakterystyczny układ desek elewacyjnych na nasz projekt. Aby podkreślić naturalny charakter elewacji, zdecydowaliśmy się na ciemne drewno opalane, które pięknie wtapia się w krajobraz lasu.