Architektura Mieszkaniowa

Dom wśród drzew

Dom wśród drzew, to próba wpisania rozległego budynku w gęsto zadrzewioną działkę, zlokalizowaną w Podkowie Leśnej (mieście – ogrodzie). Pragnęliśmy aby nasz budynek pomimo dużego rozmiaru, został wchłonięty przez otaczający starodrzew i wszechobecną przyrodę, a domownicy mogli zatracić poczucie granicy między wnętrzem domu a tym co na zewnątrz.

Możliwość zabudowy działki była podyktowana poprzez istniejący starodrzew i całkowicie zdeterminowała nasze działania projektowe. Postanowiliśmy przekuć to pozorne ograniczenie w atut i wykorzystać go do zaprojektowania domu – ogrodu. Wprowadziliśmy pewną zasadę polegającą na otwieraniu domu jedynie w kierunkach wewnętrznych lub w stronę ogrodu, tym samym zostawiając ściany od ulicy i sąsiedniej działki pełne. Taki zabieg pozwolił uzyskać więcej prywatności pomimo wielu rozległych przeszkleń. W dodatku wewnętrzne patia i wychodzące na nie wielkie okna dają efekt całkowitego zatarcia strefy zewnętrznej i wewnętrznej.

Budynek został także wyraźnie podzielony na poszczególne strefy, dzięki czemu pomimo dużego rozmiaru pozostał on bardzo funkcjonalny.

Naturalny materiał na elewacjach potęguje efekt wtopienia budynku w otoczenie.