Architektura Mieszkaniowa

Dom z eco rdzeniem

Dom z eco rdzeniem to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak powinien funkcjonować energooszczędny dom przyszłości, który w dodatku będzie rozwiązaniem uniwersalnym i dostępnym.

Tak właśnie powstała idea rdzenia, jako centralnego punktu domu, mieszczącego wszystkie systemy oraz instalacje niezbędne do obsługi ekologicznego budynku. Proponowane rozwiązanie jest częściowo systemowe, ponieważ rdzeń jest elementem stałym i powtarzalnym, natomiast okalająca go architektura, może nabierać różnych kształtów i rozmiarów w zależności od lokalizacji budynku na działce, stron świata, potrzeb funkcjonalnych przyszłych domowników, a także względów estetycznych.

Głównymi zaletami „eco rdzenia” jest kumulacja wszystkich pomieszczeń sanitarnych oraz urządzeń technicznych w jednym miejscu, dzięki czemu długość instalacji została skrócona do niezbędnego minimum i skupiona na niewielkim obszarze. Dodatkowym plusem powyższego rozwiązania jest strefowanie części budynku ze względu na ich temperaturę. W „ Eco rdzeniu” znajdują się pomieszczenia wymagające temperatur użytkowych około 24°C oraz urządzenia emitujące ciepło, jak kominek, czy pompa ciepła. Rdzeń nie wychładza się przez ściany zewnętrzne ponieważ jest zlokalizowany w centrum domu, a jedynie emituje ciepło do pomieszczeń na około.