Architektura

Narrow House

Wąska i mała działka dla większości ludzi jest całkowicie nieatrakcyjna. My widzimy w niej potencjał do zaprojektowania oryginalnego budynku przełamującego schematy. 

Narrow house to nasz kolejny budynek zaprojektowany na wąskiej działce o szerokości 11m i powierzchni 400m2.

Ta na pozór malutka działka, poza niedogodnościami związanymi z jej gabarytem ma układ pn – pd z wjazdem zlokalizowanym od południa, co uniemożliwia doświetlenie budynku od strony zachodniej z powodu odległości od granicy działki, a także wymusza zlokalizowanie ogrodu od północy. Jak widać odpowiednie nasłonecznienie projektowanego budynku stało się priorytetem i nie lada wyzwaniem.

Tym razem jednak zrezygnowaliśmy z charakterystycznych dla poprzednich projektów wcięć w dłuższych elewacjach i postawiliśmy na bardziej zwartą bryłę, co nie znaczy gorzej doświetloną. Postanowiliśmy wykorzystać narożne okna dzięki którym udało nam się złapać trochę światła zachodniego i dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenia. Jadalnia została zaprojektowana jako przestrzeń dwukondygnacyjna z wysokim oknem wychodzącym na ogród i dodatkowymi okami dachowymi, dzięki czemu korytarz na piętrze stał się zarazem antresolą, a przestrzeń jadalni jak i piętra zyskały mnóstwo światła i przestronności.

Od frontu zlokalizowaliśmy dwustanowiskową wiatę na auta, w nowoczesnej i ażurowej formie umożliwiającej przedostanie się południowego światła do gabinetu usytuowanego na parterze. Strefa wejściowa do budynku została odsunięta o 4m od granic działki z każdej strony, przez co możliwe było zastosowanie okna na wprost wejścia.

Piętro zostało zaprojektowane jako strefa prywatna z dwoma pokojami dzieci, pralnią, łazienką oraz główną sypialnią z garderobą. Na piętrze również postawiliśmy na wysokie narożne okna z asymetrycznym podziałem, umożliwiającym ich bezpieczne otwieranie oraz rezygnację z barierek. Pomieszczenia pozbawione standardowych okien jak pralnia, łazienka i garderoba postanowiliśmy doświetlić oknami dachowymi.

W celu urozmaicenia dość długich i monotonnych elewacji bocznych zastosowaliśmy trzy materiały elewacyjne: biały tynk z boniowaniami, drobne lamelki drewniane oraz grafitowe płyty HPL.