Architektura

Triple House

Triple House to wariacja na temat polskiej stodoły w wydaniu parterowym. Tym razem inwestorom zależało na klimacie ciepłego, drewnianego domu ze spadzistymi dachami. Ponieważ zmieszczenie całej funkcji w jednolitej bryle nie było możliwe, postanowiliśmy podzielić budynek na trzy mniejsze bryły, odpowiadające poszczególnym funkcjom domu.

I tak centralną bryłę zajmuje strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, strefa wejściowa oraz duży garaż. Ta przestrzeń jest otwarta na zachód oraz północ gdzie zlokalizowany został główny taras. Umieszczenie funkcji dziennej i wejściowej po środku domu umożliwiło zminimalizowanie komunikacji, która w budynku parterowym jest zawsze wyzwaniem.

Salon z kuchnią i jadalnią stały się prawdziwym sercem domu – łącznikiem pomiędzy innymi strefami.

Środkowa bryła jest wyższa od pozostałych, posiada symetryczny dwuspadowy dach, a w części dziennej jest otwarta na pełną wysokość ukazując więźbę dachową ze stalowymi stężeniami. Przeszklona ściana szczytowa z ekspozycją zachodnią wpuszcza mnóstwo słońca do wnętrza, a panoramiczne okno wychodzące na północny taras kadruje widok na ogród.

Od południa zlokalizowana została część z trzema pokojami dzieci i ich łazienką. Ekspozycja południowo wschodnia i południowo zachodnia, zapewnia dzieciom odpowiednią ilość światła w pokojach. Ta bryła ma również drewnianą elewację i niesymetryczny dach.

Tutaj też pozwoliliśmy sobie na zabawę oknami.

Mają one różne kształty, rozmiary oraz wysokość, a od wewnątrz zamieniają się w przytulne siedziska z widokiem na otoczenie.

Po północnej stronie zlokalizowana została część rodziców z sypialnią wychodzącą na główny taras, garderobą i łazienką oraz gabinet i niewielkie pomieszczenie gospodarcze dostępne od zewnątrz. Ta bryła podobnie jak część dzieci, jest również wykończona w pionowych deseczkach drewnianych i ma niesymetryczny dach. Elewacja północna jest analogiczna do południowej, ale okna zostały zlokalizowane wyżej, tworząc kwadratowe obrazy na ścianach z kadrami pięknego lasku brzozowego.