Wnętrza Prywatne

Mieszkanie w Warszawie

Projekt wnętrza mieszkania na warszawskim Wilanowie, był próbą pogodzenia dwóch skrajnych koncepcji. Jako architekci musieliśmy zderzyć ze sobą wizję Inwestora z faktycznym kontekstem miejsca. Właściciele mieszkania marzyli o bardzo eleganckim wnętrzu, inspirowanym stylem mieszczańskim, z różnymi charakterystycznymi detalami takimi jak lamperie, sztukaterie i oryginalne stare meble. Z drugiej strony, jako architekci mieliśmy świadomość kontekstu miejsca, czyli współczesnego osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego na warszawskim Wilanowie, które swą architekturą (projektu JEMS architekci) narzucało bardzo nowoczesny styl. W związku z tym, bardzo chcieliśmy uniknąć efektu sztuczności, nienaturalności i pewnej obłudy architektonicznej.

Nasz projekt z założenia miał być nowoczesny, jedynie przełamany miękkimi akcentami zaczerpniętymi ze stylu mieszczańskiego.

Wnętrze mieszkania jest bardzo jasne, ponieważ zależało nam na zachowaniu białych ścian, które stałyby się tłem dla pięknych mebli, lamp i dodatków. Drewniany parkiet ułożony w jodłę francuską podkreśla elegancki charakter wnętrza i bardzo ociepla klimat domu.

Cała strefa dzienna została zlokalizowana w jednej otwartej przestrzeni. Dużą część zajmuje tutaj kuchnia, która stanowi serce domu z uwagi na kulinarną pasję domowników. Ze względu na jej rozmiar, chcieliśmy żeby była biała i prosta, nie zwracająca na siebie zbyt wiele uwagi. Jedynie charakterystyczne płytki na ścianie wprowadzają widoczny z każdego miejsca detal. Klamrą spajająca kuchnię z salonem, jest podzielony na dwie części czarny regał na książki i tv. Bardzo spodobała nam się idea wprowadzenia książek do kuchni i przełamania sterylności tego miejsca.

Kolejnym akcentem zmiękczającym wnętrze są piękne i bardzo efektowne tapety firmy Wall & Decò. Zastosowaliśmy je w dwóch miejscach: naprzeciw wejścia do mieszkania, ukrywając tym samym drzwi do pralni oraz w sypialni, na ścianie naprzeciw łóżka mieszczącej dwoje drzwi do garderób.

Całe mieszkanie jest tak zaprojektowane, aby stanowiło przyjemne tło umożliwiające domownikom uzupełnianie wolnych przestrzeni licznymi pamiątkami z dalekich podroży, które inspirują do ciągłych zmian.

W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki, którym chcieliśmy nadać odmienny charakter. Większą potraktowaliśmy jak elegancki salon kąpielowy, z dominującym marmurem. Jedynym dodatkiem są proste, wysokie szafkami przełamane czarnym rozcięciem i elegancka armatura i ceramika.

W drugiej, mniejszej łazience również postawiliśmy na prostotę, przełamaną delikatnym dekorem z płytek i kolorowych dodatków. Eleganckiego charakteru dodają wertykalne elementy takie jak wolnostojąca umywalka, wąskie pionowe lustro obok umywalki czy biała szafa w zabudowie.