wybierz kategorię:

- wszystkie
Dom Horyzontalny

Dom
Horyzontalny

Dom horyzontalny powstał na dość dużej działce, otoczonej z trzech stron zielenią. Jedynym punktem odniesienia przy sytuowaniu budynku była lokalizacja drogi, budynku sąsiada oraz układ względem stron świata.

Dom Horyzontalny
Dom Horyzontalny

Postanowiliśmy zachować linię zabudowy wyznaczoną przez budynek sąsiada i w maksymalny możliwy sposób otworzyć się na otaczającą przyrodę, tak aby praktycznie z każdego miejsca w domu rozpościerał się piękny widok.

Dom Horyzontalny

Zrodził się wówczas pomysł zaprojektowania budynku parterowego o układzie równoległym do drogi, z wyraźnym strefowaniem funkcji. Zaproponowane przez nas strefowanie miało również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż zapewniało możliwość podziału domu ze względu na temperaturę, częstotliwość użytkowanie, a także zastosowane instalacje.

Dom Horyzontalny
Dom Horyzontalny

I tak powstał jeden budynek składający się z czterech brył połączonych ze sobą większymi lub mniejszymi przejściami, przy czym budynek gospodarczy jest całkowicie niezależnym obiektem, nie ogrzewanym i dostępnym z zewnątrz. Strefa gościnna może być całkowicie odcięta od reszty domu w czasie kiedy nie jest użytkowana. W jej północnej części znajduje się garaż. Strefa dzienna jest sercem domu, dostępnym zarówno dla gości jak i domowników. Na samym końcu budynku znajduje się strefa prywatna gospodarzy dostępna jedynie dla nich.

Dom Horyzontalny
Dom Horyzontalny

Aby podkreślić podział budynku na poszczególne strefy - bryły, na ich styku wprowadziliśmy ciągi komunikacyjne przeszklone na przestrzał, dające złudzenie oddzielnych brył. Aby jednak zachować prywatność domowników zaprojektowaliśmy ruchome drewniane bramy, o lekko ażurowej strukturze, umożliwiające pełne zamknięcie elewacji frontowej, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dom Horyzontalny

Estetyka budynku jest bardzo prosta. Białe parterowe bryły z dużymi przeszkleniami, kontrastują z drewnianymi folkowymi bramami i zielenią na około.